Skipp navigasjon

Forskjeller i kostnader mellom intravenøs og subkutan administrasjon av immunterapi

30.01.2026 - Helse og life science

En ny analyse fra Oslo Economics viser at subkutan administrasjon av immunterapi kan redusere administrasjonskostnadene med nesten 50 prosent og frigjøre store mengder helsepersonellressurser i norske sykehus.

Helse- og omsorgstjenesten står i økende grad overfor kapasitetsutfordringer, og mangel på helsepersonell er en av de største utfordringene fremover. På oppdrag for MSD har Oslo Economics kartlagt kostnadene ved subkutan og intravenøs administrasjon av immunterapi. Kartleggingen gir et oppdatert faktagrunnlag som kan støtte mer målrettet ressursbruk i norske sykehus, i tråd med Prioriteringsmeldingens prinsipper:

  • Lavere kostnader: Kostnaden per administrasjon er anslått til 6 719 kroner for intravenøs administrasjon og 3 901 kroner for subkutan administrasjon i et utvidet helsetjenesteperspektiv.
  • Frigjøring av personell: Sykepleiernes tidsbruk reduseres fra om lag 2 timer til under 1 time. Dersom 30 000 behandlinger endres fra intravenøs til subkutan administrasjon, kan helsetjenesten frigjøre om lag 22 sykepleierårsverk og 12 årsverk i sykehusapotek.
  • Bedre pasientopplevelse: Behandlingstiden kan reduseres fra 2,5 timer til i overkant av 1 time, noe som gir større fleksibilitet og mindre belastning for pasienter og pårørende.
  • Mulighet for mer desentraliserte tjenester: Subkutan administrasjon kan på sikt åpne for gjennomføring utenfor sykehus, for eksempel i kommunale tjenester, og dermed avlaste spesialisthelsetjenesten.

Les rapporten i sin helhet her.

Bilde: istock/Nastco

Relevante artikler